Асеновград – град с вековна история, красива природа и живописни улици – има още една малко позната, но изключително интересна роля в българската култура.
През втората половина на XX век той става естествен декор за едни от най-значимите български филми. С неподправената си атмосфера, старите си сгради и уникалната комбинация от планински пейзажи и градска среда, Асеновград се превръща в истински „Български Холивуд“.
„Тютюн“ – киношедьовърът, който оживява в Асеновград
Един от най-запомнящите се филми, снимани тук, е „Тютюн“ (1961 г.), създаден по емблематичния роман на Димитър Димов.
За да се пресъздаде автентичната атмосфера на тютюневата индустрия, снимачният екип избира великолепните сгради на тютюневата кооперация „Асенова крепост“ /по-известни като „Монопола“/, където се развиват някои от най-драматичните сцени.
Говори се, че местните жители са имали възможност да участват като статисти, играейки ролята на тютюноработнички, а много от тях пазят спомени за срещи с Невена Коканова, чиято роля на Ирина я прави истинска киноикона.
Актрисата, известна със своята естествена красота и финес, често прекарвала вечерите си заедно със снимачния екип в известното в града заведение „Бузлуджа“.
„Дами канят“ – романтика на четири гуми
Няма как да не споменем и класиката в българското комедийно кино „Дами канят“ (1980 г.).
Култовата реплика „Ти знаеш ли, че имаш страхотни очи“ звучи още по-романтично на фона на малките улички и каменните зидове на Асеновград.
Режисьор на лентата е Иван Андонов, а в главната роля – незабравимия Стефан Данаилов, чийто прототип е бил известният асеновградски барман Кирил Донев, според разкази на местните.
Във филма участва и голямата българска актриса от Асеновград – Надя Тодорова.
„На всеки километър“ – когато Асеновград става сцена за екшън
Серии от популярния български сериал „На всеки километър“ от края на 1960-те и началото на 1970-те години на 20 век, снимани в Асеновград, също оставят своя отпечатък.
Градът и околностите предлагат перфектния декор за приключенията на майор Деянов…
Любопитен факт е, че първият телевизор в Бачковския манастир е дарен от екипа на продукцията, оставяйки траен спомен сред местните жители.
„Иконостасът“ – срещата на Асеновград с възрожденската епоха
Друг важен филм, оставил следа в града, е „Иконостасът“ (1969 г.), базиран на романа на Димитър Талев „Железният светилник“. Незабравими остават превъплъщенията на Емилия Радева в образа на Султана Глаушева и на Виолета Гиндева, в ролята на Катерина…
Каменните улици, старите къщи и спокойният ритъм на града разказват за българското Възраждане и правят сцените още по-въздействащи.
Други филми, снимани в Асеновград и станали част от историята на града са: „Хитър Петър“ /1960 г./; „Гола съвест“ /1971 г./; Серии от „Демонът на империята“ /1971 г./; „Да изядеш ябълката“ /1976 г./; „Спомен за близначката“ /1976 г./; „Черешова градина“ /1979 г./; „Фильо и Макензен“ /1979 г./…
Киноспомените на Асеновград – част от неговата културна същност
За местните жители времето, когато Асеновград е бил част от голямото българско кино, остава като епоха на вълнение и гордост. Все още се разказват истории за срещи с известни актьори, за снимачните площадки и за онези незабравими дни, когато градът е бил под светлините на прожекторите.
И днес, спомените за неговата „звездна слава“ продължават да живеят с надеждата, че някой ден отново ще видим града на големия екран!
Източник снимки: Facebook